Lincoln Southwest / Creighton Prep Triangular 2017
01/25/2017
Omaha North Dual 2017
01/27/2017
Show all

Weeping Water JV

Twelve JV and reserve wrestlers traveled to Weeping Water this past Monday to compete in their JV tournament.  A few them had just been here a week earlier wrestling in their varsity tournament.  There were a few brackets that were split up to allow every wrestler to maximize their number of matches because at this level the mat time is vitally important.  The Patriots had 7 champions on the day.  

Garry Boro flashed his competitiveness while recording a 4-0 record on the day.  Boro had 2 falls, a win by medical forfeit, and a decisive 7-2 decision.  Boro needs to continue to develop his technique in practice, but has shown a strong desire to win matches with gritty performances.

Jeremiah Sistek was 5-0 on the day recording a fall, two majors, and a 12-9 decision on the day.  Sistek was a takedown machine on the day recording close to 30 takedowns in his 5 matches.  In his close decision, he was out ot a commanding lead when he was reversed and exposed.  Sistek continues to work on his setups on his feet and his hard work is starting to pay dividends as he’s won 10 of his last 11 matches.

Isaiah Jackson has rebounded from an illness in the previous loss that lead to some weight loss so he’s down a weight class wrestling at 152 pounds.  Jackson and teammate Al Cunningham both ended up winning two different 152 weight brackets so we didn’t get to see an all Millard South final at that weight class although that would have been a barn burner.  Both are sophomores that moved into the Millard South district in the past year- Cunningham from Papio South and Jackson came from North Platte.  They both could be key pieces long term if they stay committed especially considering the varsity line-up currently has 9 seniors.  Jackson finished the day 3-0 with 2 pins and a major decision while Cunningham was 3-0 with a pin, a major decision and a win by decision.  Cunningham avenged a loss from earlier in the year in a grinder where he took the match over in double OT showing his trademark explosiveness.

Gavin Peitzmeier was also a champion in the 182 pound weight class.  This author may sound like a broken record, but Peitzmeier continues to improve his technique on his feet.  Peitzmeier is currently riding a 12 match win streak.

Krew Tran won the 195/220 pound weight class that had to be combined to maximize the number or wrestlers.  Tran tips the scales at 180 pounds so this is quite the accomplishment.  He wrestles up in an effort to fill weight classes for the team.  Tran has a lightning quick double leg that he was able to use frequently in this meet.  He continues to work on setting it up and finishing it because when he’s taking care of all the details it’s hard to stop.  

The Patriots had other solid performances from a host of wrestlers including Gavin Hill’s 3rd place at 106 pounds picking up a couple victories on the day.  Josh Koehler placed 2nd based off criteria after going 3-2 on the day.  Dakota Lynch also placed 2nd on the day going 3-1.  Drake Angerman finished the day 1-2 to finish in 3rd place.  Dalton Frederick lost a tough one in the finals 3-0 to finish the day in 2nd place with a 2-1 record.

Weeping Water JV Invite Results for Millard South

WW JV 106 – Garry Boro’s place is 1st and has scored 16.00 team points.

Round 1 – Garry Boro (Millard South) won by fall over Gavin Hill (Millard South) (Fall 3:35)

Round 3 – Garry Boro (Millard South) won by medical forfeit over Joseph D`Aquila (Omaha Roncalli) (MFF)

Round 4 – Garry Boro (Millard South) won by decision over Zach Bales (Raymond Central) (Dec 7-2)

Round 5 – Garry Boro (Millard South) won by fall over Eli Wegrzyn (Lincoln Christian) (Fall 2:52)

WW JV 106 – Gavin Hill’s place is 3rd and has scored 7.00 team points.

Round 1 – Garry Boro (Millard South) won by fall over Gavin Hill (Millard South) (Fall 3:35)

Round 2 – Gavin Hill (Millard South) won by fall over Eli Wegrzyn (Lincoln Christian) (Fall 0:28)

Round 4 – Gavin Hill (Millard South) won by forfeit over Joseph D`Aquila (Omaha Roncalli) (FF)

Round 5 – Zach Bales (Raymond Central) won in sudden victory – 1 over Gavin Hill (Millard South) (SV-1 6-4)

WW JV 120 – Jeremiah Sistek’s place is 1st and has scored 21.50 team points.

Round 1 – Jeremiah Sistek (Millard South) won by major decision over Christian Edwards (Lincoln Lutheran) (Maj 16-3)

Round 2 – Jeremiah Sistek (Millard South) won by decision over Quinten Neumeister (Weeping Water) (Dec 12-9)

Round 3 – Jeremiah Sistek (Millard South) won by major decision over Bryant Hunzeker (HTRS-PC) (Maj 17-8)

Round 4 – Jeremiah Sistek (Millard South) won by tech fall over Richard Grace (Raymond Central) (TF 18-3)

Round 5 – Jeremiah Sistek (Millard South) won by fall over James Armstrong (Platteview) (Fall 3:56)

WW JV 132 – Joshua Koehler’s place is 2nd and has scored 17.00 team points.

Round 1 – Joshua Koehler (Millard South) won by major decision over Cole Griesman (Omaha Roncalli) (Maj 11-2)

Round 2 – Dilyan Freeman (Weeping Water) won by decision over Joshua Koehler (Millard South) (Dec 8-5)

Round 3 – Kyle West (Weeping Water) won by decision over Joshua Koehler (Millard South) (Dec 9-2)

Round 4 – Joshua Koehler (Millard South) won by fall over Matthew Irwin (Lincoln Lutheran) (Fall 2:41)

Round 5 – Joshua Koehler (Millard South) won by forfeit over Andrew Schneider (Omaha Roncalli) (FF)

WW JV 145 – Dakota Lynch’s place is 2nd and has scored 12.00 team points.

Round 1 – Dakota Lynch (Millard South) won by fall over Cameron Manore (Omaha Roncalli) (Fall 3:20)

Round 2 – Dakota Lynch (Millard South) won by fall over Tommy Nabity (Lincoln Lutheran) (Fall 3:44)

Round 3 – Dakota Lynch (Millard South) won by fall over Huy Vuong (Lincoln Christian) (Fall 3:22)

Round 5 – Dylan Zoucha (Malcolm) won by fall over Dakota Lynch (Millard South) (Fall 2:37)

WW JV 152 – Isaiah Jackson’s place is 1st and has scored 19.00 team points.

Round 1 – Isaiah Jackson (Millard South) won by fall over Rick Nickel (Malcolm) (Fall 2:55)

Round 2 – Isaiah Jackson (Millard South) won by major decision over Tyler Wooldridge (Lincoln Christian) (Maj 13-4)

Round 3 – Isaiah Jackson (Millard South) won by fall over Jackson Mausbach (Omaha Roncalli) (Fall 3:33)

WW JV 152B – Drake Angerman’s place is 3rd and has scored 7.00 team points.

Round 1 – Drake Angerman (Millard South) won by decision over Joseph Admiraal (Lincoln Lutheran) (Dec 10-8)

Round 2 – Alfonso Cunningham (Millard South) won by fall over Drake Angerman (Millard South) (Fall 3:29)

Round 3 – Adam Stewart (Malcolm) won by decision over Drake Angerman (Millard South) (Dec 9-3)

WW JV 152B – Alfonso Cunningham’s place is 1st and has scored 17.00 team points.

Round 1 – Alfonso Cunningham (Millard South) won in tie breaker – 1 over Adam Stewart (Malcolm) (TB-1 10-6)

Round 2 – Alfonso Cunningham (Millard South) won by fall over Drake Angerman (Millard South) (Fall 3:29)

Round 3 – Alfonso Cunningham (Millard South) won by major decision over Joseph Admiraal (Lincoln Lutheran) (Maj 15-4)

WW JV 160 – Matt Delaware’s place is 1st and has scored 16.00 team points.

Round 1 – Matt Delaware (Millard South) won by fall over Benjamin Schramm (Omaha Roncalli) (Fall 2:56)

Round 2 – Matt Delaware (Millard South) won by decision over Colton Austin (Weeping Water) (Dec 6-1)

Round 3 – Matt Delaware (Millard South) won by decision over Zach Larson (Millard South) (Dec 8-3)

WW JV 160 – Zach Larson’s place is 2nd and has scored 14.00 team points.

Round 1 – Zach Larson (Millard South) won by fall over Colton Austin (Weeping Water) (Fall 2:36)

Round 2 – Zach Larson (Millard South) won by fall over Benjamin Schramm (Omaha Roncalli) (Fall 1:25)

Round 3 – Matt Delaware (Millard South) won by decision over Zach Larson (Millard South) (Dec 8-3)

WW JV 172B – Dalton Frederick’s place is 2nd and has scored 14.00 team points.

Round 1 – Dalton Frederick (Millard South) won by fall over Izzy Braimah (Omaha Roncalli) (Fall 1:59)

Round 2 – Dalton Frederick (Millard South) won by fall over Joey Juhler (Platteview) (Fall 1:55)

Round 3 – Alex Flynn (HTRS-PC) won by decision over Dalton Frederick (Millard South) (Dec 3-0)

WW JV 182 – Gavin Peitzmeier’s place is 1st and has scored 17.00 team points.

Round 1 – Gavin Peitzmeier (Millard South) won by fall over Dalton Paxton (Lincoln Lutheran) (Fall 0:43)

Round 3 – Gavin Peitzmeier (Millard South) won by major decision over Hunter Schwaninger (Lincoln Christian) (Maj 18-4)

Round 4 – Gavin Peitzmeier (Millard South) won by fall over Bailey Bohling (HTRS-PC) (Fall 2:02)

Round 5 – Gavin Peitzmeier (Millard South) won by fall over Alex Schwers (Omaha Roncalli) (Fall 0:41)

WW JV 195-220 – Krew Tran’s place is 1st and has scored 22.00 team points.

Round 1 – Krew Tran (Millard South) won by fall over Josh Miller (Platteview) (Fall 0:38)

Round 2 – Krew Tran (Millard South) won by decision over Cody Green (Malcolm) (Dec 7-1)

Round 3 – Krew Tran (Millard South) won by decision over Jacob Wendland (Lincoln Lutheran) (Dec 7-1)

Round 4 – Krew Tran (Millard South) won by fall over Brody Hayworth (Omaha Roncalli) (Fall 0:48)

Round 5 – Krew Tran (Millard South) won by fall over Johnathan Sandquist (Omaha Roncalli) (Fall 1:52)


IMG_1716
IMG_1718 IMG_1719 IMG_1721 IMG_1722 IMG_1723 IMG_1724 IMG_1725 IMG_1728 IMG_1729 IMG_1730 IMG_1732 IMG_1734 IMG_1735 IMG_1736 IMG_1738 IMG_1764 IMG_1765 IMG_1766 IMG_1768 IMG_1769 IMG_1770 IMG_1771 IMG_1772 IMG_1773 IMG_1774 IMG_1775 IMG_1776 IMG_1777 IMG_1780 IMG_1781 IMG_1782 IMG_1783 IMG_1784 IMG_1785 IMG_1786 IMG_1788 IMG_1790 IMG_1792 IMG_1794 IMG_1795 IMG_1796 IMG_1797 IMG_1799 IMG_1801 IMG_1802 IMG_1803 IMG_1804 IMG_1805 IMG_1807 IMG_1808 IMG_1809 IMG_1810 IMG_1811 IMG_1812 IMG_1813 IMG_1815 IMG_1816 IMG_1817 IMG_1818 IMG_1820 IMG_1821 IMG_1822 IMG_1824 IMG_1825 IMG_1827 IMG_1828 IMG_1829 IMG_1830 IMG_1831 IMG_1832 IMG_1833 IMG_1834 IMG_1835 IMG_1836 IMG_1838 IMG_1839 IMG_1840 IMG_1841 IMG_1842 IMG_1845 IMG_1847 IMG_1848 IMG_1849 IMG_1851 IMG_1852 IMG_1853 IMG_1854