Millard South Wrestling Banquet
02/06/2017
State Clothing Order Form
02/12/2017
Show all

Wakefield

The JV Patriots traveled 2 hours north to compete at the Wakefield Tournament in the final meet of the year.  The tournament had 10 different teams, but the Patriots and Norfolk Panthers were the only JV teams entered in the tournament outside of the home school having multiple wrestlers in many different weight divisions.  Omaha South even brought their varsity team.  The Patriots had previously fallen short in this tournament the past few years, but this year’s team persevered despite missing 2 weight classes.  This is a common theme these past few weeks as the Patriots JV team peaked at the appropriate time winning both the final two tournaments despite being a man short at 145 with Ricky Hayden seeing varsity action.


Coach Sistek was proud of the effort:

I loved coaching this group of young men this year.  To cap of the season winning Bishop Neumann and Wakefield tournaments, which we have not been able to do since I’ve been here, is a great accomplishment.  I look forward to working with many of these wrestlers in the future and it’s been a joy coaching Jace as he always brings a high level of intensity to his matches.

The Patriots had 14 wrestlers in the line-up, but only 12 were allowed to score points because of duplicates at certain weight classes.  They crowned 6 champions and 3 runner-ups.  The Patriots only had 23 pins which is 4 short of last year, but they also had 5 tech falls on the day.

 

Team Scores

  1. Millard South JV 217.5
  2. Logan View 206.5
  3. Wakefield 111.0
  4. Norfolk JV 82.0
  5. Randolph 82.0
  6. Omaha South  69.0
  7. Stanton 60.5
  8. Winnebago 60.0
  9. Ponca 40.0
  10. Laurel-Concord 25.0


Dominic Deloa dominated the competition with 4 falls.  While Justin Jeannette also had 4 falls and 1 tech fall to finish in first place.  Both of these wrestlers have veteran like mat savvy from years of experience with the Millard South Wrestling Club.  Also, both wrestlers have shown a reignited passion for the sport and have really increased their commitment level while entering high school.  Deloa finished the season 35-8 while Jeanette wrestled at Bryan the following Monday.

Garrett Mandolfo was also 5-0 on the day registering 3 pins, a win by forfeit, and a tech fall.  Mandolfo continues to develop while learning how to become a better wrestler.  Mandolfo had spent some time wrestling for our club, but did not compete in enough tournaments.  He has stepped up to the JV1 level due to a Blake Smith injury and it has lead to a steep learning curve.  With continued mat time during the offseason, Mandolfo will have strong upside down the road due to his natural physical skills.

Jace Caniglia solidified his undefeated season on the year by going 3-0 with a fall and two close decisions.  Caniglia is one of these rare wrestlers who has spent their life wrestling JV, but could eventually end up wrestling in college.  He’s struggled to crack the line-up due to the Patriots firepower on the varsity level.  Jace had to earn his wins in this one.

Garett Svoboda finished his JV season with a gold medal at Wakefield.  He went 4-0 with 3 falls and a major decision.  Garett will be a force to reckon with on the varsity level next year as he looks to parlay this developmental season with his 2 years of varsity level experience.  He will be the only returning senior with varsity experience in next years varsity line-up.

Gavin Peitzmeier also earned 1st place despite going 2-1 on the day due to criteria in Gavin’s round robin bracket.  He pinned another wrestler that beat the guy he lost to, so Gavin was crowned the champion.  Gavin recorded 3 falls on the day.  Gavin will be a key piece in next year’s varsity line-up since most of the upper weights are departing.

Details on the other placers can be found below:

Wakefield Wrestling Tournament 2017 Results for Millard South JV

106 – Dominic DeLoa (26-5) placed 1st and scored 26.00 team points.

   Round 2 – Dominic DeLoa (Millard South JV) 26-5 won by fall over Conar Barnes (Omaha South ) 11-22 (Fall 3:59)

   Round 3 – Dominic DeLoa (Millard South JV) 26-5 won by fall over Tay Guill (Wakefield) 16-18 (Fall 0:41)

   Round 4 – Dominic DeLoa (Millard South JV) 26-5 won by fall over Grant Taylor (Norfolk JV) 19-23 (Fall 0:57)

   Round 5 – Dominic DeLoa (Millard South JV) 26-5 won by fall over Austin Sloger (Millard South JV) 13-11 (Fall 0:49)

 

106 – Austin Sloger (13-11) placed 3rd.

   Round 1 – Austin Sloger (Millard South JV) 13-11 won by major decision over Grant Taylor (Norfolk JV) 19-23 (MD 12-4)

   Round 2 – Tay Guill (Wakefield) 16-18 won by decision over Austin Sloger (Millard South JV) 13-11 (Dec 20-18)

   Round 4 – Austin Sloger (Millard South JV) 13-11 won by fall over Conar Barnes (Omaha South ) 11-22 (Fall 1:03)

   Round 5 – Dominic DeLoa (Millard South JV) 26-5 won by fall over Austin Sloger (Millard South JV) 13-11 (Fall 0:49)

 

113 – Garrett Carbullido (21-3) placed 2nd and scored 15.50 team points.

   Round 1 – Garrett Carbullido (Millard South JV) 21-3 won by tech fall over Mason Cone (Logan View) 15-19 (TF-1.5 5:18 (18-2))

   Round 2 – Garrett Carbullido (Millard South JV) 21-3 won by fall over Makario Leistritz (Norfolk JV) 4-16 (Fall 1:42)

   Round 3 – Hailey Schiermeyer (Logan View) 30-5 won by fall over Garrett Carbullido (Millard South JV) 21-3 (Fall 1:43)

 

120 – Justin Jeanette (18-1) placed 1st and scored 28.50 team points.

   Round 1 – Justin Jeanette (Millard South JV) 18-1 won by fall over Sebastian Armell (Winnebago) 0-5 (Fall 0:39)

   Round 2 – Justin Jeanette (Millard South JV) 18-1 won by fall over Jacob Dorcey (Wakefield) 8-23 (Fall 3:12)

   Round 3 – Justin Jeanette (Millard South JV) 18-1 won by fall over Noe Garza (Norfolk JV) 20-21 (Fall 5:12)

   Round 4 – Justin Jeanette (Millard South JV) 18-1 won by fall over Gage Klug (Stanton) 27-16 (Fall 0:54)

   Round 5 – Justin Jeanette (Millard South JV) 18-1 won by tech fall over Luis Hernandez (Logan View) 29-16 (TF-1.5 5:10 (22-4))

 

126 – Garrett Mandolfo (15-3) placed 1st and scored 28.50 team points.

   Round 1 – Garrett Mandolfo (Millard South JV) 15-3 won by fall over Jacob Anderson (Wakefield) 3-18 (Fall 2:39)

   Round 2 – Garrett Mandolfo (Millard South JV) 15-3 won by fall over Martin Valencia (Logan View) 9-21 (Fall 3:58)

   Round 3 – Garrett Mandolfo (Millard South JV) 15-3 won by tech fall over Chance Coates (Omaha South ) 14-18 (TF-1.5 5:17 (21-4))

   Round 4 – Garrett Mandolfo (Millard South JV) 15-3 won by injury default over Jeremy Bear (Winnebago) 10-18 (Inj. 0:00)

   Round 5 – Garrett Mandolfo (Millard South JV) 15-3 won by fall over Charlie Lopez (Wakefield) 16-12 (Fall 1:49)

 

132 – Jace Caniglia (24-0) placed 1st and scored 20.00 team points.

   Round 1 – Jace Caniglia (Millard South JV) 24-0 won by fall over Jordan Cardone Kientz (Norfolk JV) 8-20 (Fall 1:39)

   Round 2 – Jace Caniglia (Millard South JV) 24-0 received a bye () (Bye)

   Round 3 – Jace Caniglia (Millard South JV) 24-0 won by decision over Cullen Cook (Ponca) 19-19 (Dec 7-5)

   1st Place Match – Jace Caniglia (Millard South JV) 24-0 won by decision over Armando Valencia (Logan View) 38-7 (Dec 4-3)

 

138 – Garett Svoboda (22-5) placed 1st and scored 26.00 team points.

   Round 1 – Garett Svoboda (Millard South JV) 22-5 received a bye () (Bye)

   Round 2 – Garett Svoboda (Millard South JV) 22-5 won by fall over Dylan Schiermeyer (Logan View) 6-16 (Fall 0:30)

   Round 4 – Garett Svoboda (Millard South JV) 22-5 won by fall over Dak Htoo (Omaha South ) 3-18 (Fall 0:45)

   Round 5 – Garett Svoboda (Millard South JV) 22-5 won by fall over Gauge Erickson (Stanton) 27-19 (Fall 1:55)

   1st Place Match – Garett Svoboda (Millard South JV) 22-5 won by major decision over Brandon Bloomquist (Randolph) 37-12 (MD 14-6)

 

145 – Seth Rakes (3-8) placed 6th and scored 0.00 team points.

   Round 1 – Noah Scott (Randolph) 27-8 won by fall over Seth Rakes (Millard South JV) 3-8 (Fall 5:16)

   Round 2 – Laikon Ames (Norfolk JV) 14-14 won by fall over Seth Rakes (Millard South JV) 3-8 (Fall 1:39)

   Round 3 – Nolan Miller (Logan View) 22-22 won by tech fall over Seth Rakes (Millard South JV) 3-8 (TF-1.5 4:51 (16-0))

   Round 4 – Isaac Verzani (Wakefield) 27-17 won by fall over Seth Rakes (Millard South JV) 3-8 (Fall 2:44)

   Round 5 – Colton Krusemark (Ponca) 19-23 won by fall over Seth Rakes (Millard South JV) 3-8 (Fall 3:06)

 

152 – Zach Larson (1-2) placed 6th.

   Round 1 – Alfonso Cunningham (Millard South JV) 20-6 won by tech fall over Zach Larson (Millard South JV) 1-2 (TF-1.5 5:58 (21-5))

   Round 2 – Luke Walsh (Wakefield) 17-14 won by decision over Zach Larson (Millard South JV) 1-2 (Dec 10-5)

   Round 3 – Zach Larson (Millard South JV) 1-2 won by fall over Jonathon Kittelson (Norfolk JV) 3-12 (Fall 0:18)

 

152 – Alfonso Cunningham (20-6) placed 2nd and scored 17.50 team points.

   Round 1 – Alfonso Cunningham (Millard South JV) 20-6 won by tech fall over Zach Larson (Millard South JV) 1-2 (TF-1.5 5:58 (21-5))

   Round 2 – Alfonso Cunningham (Millard South JV) 20-6 won by fall over Jonathon Kittelson (Norfolk JV) 3-12 (Fall 3:41)

   Round 3 – Alfonso Cunningham (Millard South JV) 20-6 won by major decision over Luke Walsh (Wakefield) 17-14 (MD 12-1)

   1st Place Match – Brady Hull (Logan View) 33-15 won by decision over Alfonso Cunningham (Millard South JV) 20-6 (Dec 6-3)

 

160 – Isaiah Jackson (8-2) placed 2nd and scored 21.50 team points.

   Round 1 – Joshua Hazelrig (Logan View) 16-12 won in sudden victory – 1 over Isaiah Jackson (Millard South JV) 8-2 (SV-1 11-9)

   Round 2 – Isaiah Jackson (Millard South JV) 8-2 won by tech fall over Josh Miles (Winnebago) 18-22 (TF-1.5 3:07 (16-0))

   Round 3 – Isaiah Jackson (Millard South JV) 8-2 won by fall over Garrett Halligan (Norfolk JV) 16-15 (Fall 4:53)

   Round 4 – Isaiah Jackson (Millard South JV) 8-2 won by fall over Nolan Litchfield (Wakefield) 5-27 (Fall 1:20)

   Round 5 – Isaiah Jackson (Millard South JV) 8-2 won by injury default over Mason King (Stanton) 34-9 (Inj. 0:00)

 

170 – Dalton Frederick (4-7) placed 6th and scored 3.00 team points.

   Round 1 – Andres Benito (Omaha South ) 11-12 won by decision over Dalton Frederick (Millard South JV) 4-7 (Dec 4-2)

   Round 2 – Trevor Lenton (Norfolk JV) 12-9 won by fall over Dalton Frederick (Millard South JV) 4-7 (Fall 2:56)

   Round 3 – Dalton Frederick (Millard South JV) 4-7 won by fall over Erik Gladitz (Wakefield) 6-23 (Fall 0:34)

 

182 – Gavin Peitzmeier (23-11) placed 1st and scored 23.00 team points.

   Round 1 – Gavin Peitzmeier (Millard South JV) 23-11 won by fall over Michael Hegge (Ponca) 23-8 (Fall 1:02)

   Round 3 – Gavin Peitzmeier (Millard South JV) 23-11 won by fall over Nick Painter (Winnebago) 9-25 (Fall 2:33)

   Round 4 – Brett Hull (Logan View) 30-13 won by decision over Gavin Peitzmeier (Millard South JV) 23-11 (Dec 7-2)

   Round 5 – Gavin Peitzmeier (Millard South JV) 23-11 won by fall over Mikey Vasqeuz (Omaha South ) 7-11 (Fall 5:04)

 

195 – Krew Tran (15-7) placed 4th and scored 8.00 team points.

   Round 1 – Krew Tran (Millard South JV) 15-7 won by decision over Zach Dietrich (Laurel-Concord) 16-7 (Dec 3-1)

   Round 2 – Krew Tran (Millard South JV) 15-7 won by major decision over Tim Heiner (Ponca) 1-9 (MD 12-4)

   Round 3 – Krew Tran (Millard South JV) 15-7 won by decision over Andrew Daly (Ponca) 7-16 (Dec 3-2)

   Round 4 – Julio Sanchez (Wakefield) 29-9 won by fall over Krew Tran (Millard South JV) 15-7 (Fall 3:40)

   Round 5 – Grant Meyer (Logan View) 19-11 won by decision over Krew Tran (Millard South JV) 15-7 (Dec 15-11)

Pictures by team manager

IMG_2111 IMG_2114 IMG_2117 IMG_2119 IMG_2126 IMG_2131 IMG_2132 IMG_2134 IMG_2135 IMG_2136 IMG_2137 IMG_2138 IMG_2139 IMG_2141 IMG_2142 IMG_2145 IMG_2148 IMG_2153 IMG_2156 IMG_2157 IMG_2158 IMG_2159 IMG_2160 IMG_2161 IMG_2162 IMG_2164 IMG_2165 IMG_2173 IMG_2174 IMG_2175 IMG_2176 IMG_2178 IMG_2180 IMG_2181 IMG_2188 IMG_2193 IMG_2195 IMG_2198 IMG_2200 IMG_2201 IMG_2212 IMG_2230 IMG_2236 IMG_2243 IMG_2256 IMG_2259 IMG_2260 IMG_2263 IMG_2265 IMG_2269 IMG_2270 IMG_2275 IMG_2278 IMG_2279 IMG_2284 IMG_2285 IMG_2287 IMG_2288 IMG_2289 IMG_2291 IMG_2292 IMG_2293 IMG_2301 IMG_2302 IMG_2304 IMG_2305 IMG_2308 IMG_2309 IMG_2310 IMG_2311 IMG_2312 IMG_2314 IMG_2315 IMG_2316 IMG_2317 IMG_2318 IMG_2319 IMG_2320 IMG_2321 IMG_2322 IMG_2323 IMG_2324 IMG_2325 IMG_2326 IMG_2327 IMG_2328 IMG_2329 IMG_2330 IMG_2331 IMG_2333 IMG_2334 IMG_2335 IMG_2337 IMG_2338 IMG_2348 IMG_2350 IMG_2351 IMG_2352 IMG_2353 IMG_2354 IMG_2355 IMG_2356 IMG_2357 IMG_2358 IMG_2359 IMG_2360 IMG_2361 IMG_2362 IMG_2365 IMG_2366 IMG_2369 IMG_2371 IMG_2373 IMG_2375 IMG_2376 IMG_2378 IMG_2379 IMG_2381 IMG_2384 IMG_2385 IMG_2386 IMG_2387 IMG_2389 IMG_2390 IMG_2391 IMG_2392 IMG_2393 IMG_2397 IMG_2398 IMG_2400 IMG_2401 IMG_2403 IMG_2404 IMG_2405 IMG_2406 IMG_2407 IMG_2409 IMG_2410 IMG_2411

 

Pictures by Mark Peitzmeier:

IMG_5418 IMG_5419 IMG_5435 IMG_5466 IMG_5486 IMG_5524 IMG_5547 IMG_5560 IMG_5565 IMG_5578 IMG_5586 IMG_5593 IMG_5652 IMG_5673 IMG_5684 IMG_5720 IMG_5741 IMG_5748 IMG_5778 IMG_5797 IMG_5804 IMG_5818 IMG_5840 IMG_5877 IMG_5882 IMG_5929 IMG_5976 IMG_5985 IMG_6007 IMG_6034 IMG_6039 IMG_6041 IMG_6061 IMG_6079 IMG_6096 IMG_6098 IMG_6103 IMG_6116 IMG_6120 IMG_6157 IMG_6159 IMG_6238 IMG_6261 IMG_6270 IMG_6295 IMG_6316 IMG_6343 IMG_6349 IMG_6374 IMG_6386 IMG_6391 IMG_6392 IMG_6405 IMG_6426 IMG_6429 IMG_6483 IMG_6485 IMG_6527 IMG_6555 IMG_6556 IMG_6565 IMG_6628 IMG_6635 IMG_6654 IMG_6672 IMG_6712 IMG_6765 IMG_6782 IMG_6802 IMG_6811 IMG_6836 IMG_6854 IMG_6901 IMG_6930 IMG_6987