Omaha North Dual 2017
01/27/2017
Quad States Classic 2017
01/29/2017
Show all

Bishop Neumann Invite

On Saturday, January 28th, 2017, the JV wrestling team attended the Wahoo Bishop Neumann Varsity tournament.  This round-robin tournament featured varsity teams from Class B and C as well as a few JV teams.  The Patriots were only able to fill 12 of the 14 weight classes which was the same amount as last year, but this year we were able to come out victorious.  There were 2 other wrestlers that were non-point scorers in their weight class so there was a total of 14 wrestlers competing.  Of those 14 wrestlers, 8 are freshman, 4 sophomores, 1 junior, and 1 senior so this team is very young and shows promise for the future of Millard South wrestling which currently has 9 seniors in their varsity line-up.

Team Scores

  1. Millard South JV 221.5
  2. Bishop Neumann 186.0
  3. Millard West JV 92.0
  4. Omaha Concordia 83.0
  5. Columbus Scotus 75.0
  6. Lincoln Lutheran 74.5
  7. Lincoln Christian 72.5
  8. Lincoln Pius X 57.0

 

The Patriots crowned 5 champions on the day.  The entire team scored 314 actual match points which was 112 points more than 2nd place Bishop Neumann who had a lot more wrestlers.  They also finished 32 matches by pin which was 5 more than the host Bishop Neumann.  The 221.5 team points were 35.5 more than 2nd place Bishop Neumann and 32.5 more than the team was able to score the previous year.  A big part of the reason for the Patriots’ success was the family atmosphere where everyone was cheering each other on and it was a special day in that aspect as this JV team is really starting to come together.

Dominic Deloa excelled in his 4 matches recording 3 falls and a major decision.  Dominic aka “The Dominator” continues to use his quickness and match savvy to control the pace on his feet.  In recent weeks he has really improved by not getting out of position developing an ability to control his aggression.

Garrett Carbullido dominated his opponents as well.  He recorded 4 pins including one match where he hit 4 different pinning combinations within the last 20 seconds to pick up the fall.  Carbullido continues to show promise as his record on the season is 31-3 wrestling many of his matches at varsity tournaments.

Justin Jeannette returned from his shoulder injury and showed no signs of rust.  Jeannette collected 2 falls and 2 major decisions on the day.  Jeannette showed an improved arsenal of leg attacks which is a great sign because he also has big move capability from upper body ties at any moment.

Jace Caniglia was the lone senior wrestling for the Patriots on the day.  Caniglia continued to add to his unbeaten season with 3 falls and a gritty 1-0 victory in the finals.  In that finals match, Caniglia showed a lot of grit refusing to release a leg as time expired to seal the victory.  Caniglia is evidence of the depth of the Patriot roster.  He would be JV for very many teams, but the Patriots have elite wrestlers in the varsity line-up at 126, 132, and 138.

Al Cunningham had the best performance on the day going 5-0 with 4 falls and a tech fall.  Al continues to show his athleticism with lightning quick leg attacks that he’s getting better at finishing.  He’s had success at 145 pound weight class and now the 152 pound weight classes with a 32-6 record on the season.

Gavin Peitzmeier has been on a tear since coming down the JV level after Doug Weidner gained varsity eligibility.  Peitzmeier showed much  better finishes on his feet this tournament, and utilized a his deadly crossface cradle to record 4 pins.  He also had a major decision on the day.  Gavin has won the last 4 tournaments he’s wrestled racking up a 22 match win streak.

Garrett Mandolfo was a key contributor on the day as well showing off his athleticism and improving skills recording 3 pins on his way to 2nd place.  Mandolfo has been filling in for Blake Smith whose return date is unknown.  The higher level competition has really started to get him firing on all cylinders.

Krew Tran also came in 2nd place recording a few pins and a close 9-7 decision on his way to the finals.  Tran had a lead in the finals only to get caught making a mistake leaving his arm up in the air while he was shooting his trademark double.  Coach Sistek was proud of the way Tran wrestled commenting, “we need Krew to be aggressive on his feet.  His double is difficult for upper weight wrestlers to defend if he is executing it correctly.  Krew will learn from this and grow stronger.  We can’t have him tentative because his shot will takeover matches when he perfects it.”

Garett Svoboda had a good day, but then fell short in the finals against a returning state qualifier.  More importantly, Svoboda embraced his leadership role on the day helping his fellow teammates as the Patriots only had one coach out there on the day.  Svoboda, who has extensive varsity experience, will rebound from his loss and use it as motivation to make technical changes which is really what is important for him this season.  His opponents style was the perfect elixir to Svoboda’s lightning quick low single, so he will need to continue to work on adding set ups and developing other go to moves which will make him a threat next season.

Overall, coach Sistek was highly satisfied with the day.   He commented, “I love how the culture and chemistry of this team has gelled.  Earlier in the year, there were a lot of new faces and it seemed to be a feeling out process, but we are finally coming together as a team.  Everyone seems to get along.  They embrace their teammates, they embrace coaching, they understand even when they win they can still improve at the little things, and that makes it fun to coach these guys.  The highlight of the day for me was seeing Garrett Grossman have some success because I think he’s capable and I told him before the tournament that I believe in him and that’s why I brought him.  He needs mat time at a higher level to start making the necessary improvements.”

Grossman was a late addition to the line-up on Friday evening due to Isaiah Jackson missing the meet for a family obligation, Dalton Frederick out for an unknown reason, and Cade Sortino needing time for an injury to heal up so Sistek called Grossman into action.  Grossman actually had to feast the night before to be eligible to wrestle in the 170 pound weight class because he’s normally a 152 pound wrestler.  Wrestlers can only move up one extra weight class which means he needed to make 154.1 in order to be eligible which he accomplished tipping the scales at 156.9 so he was giving up 15 pounds to some of his opponents.  Grossman had a rough first match against the top seed and eventual champion, but came out in his second match on fire picking up a few takedowns and near fall points to earn a 10-5 lead going into the 3rd period where he gassed out because he wasn’t used to wrestling 6 minute matches and ended up giving up a pin.  Grossman was challenged by coach Sistek to pick up his game and he then rose to the challenge collecting 2 pins on his way to 5th place.

Seth Rakes came in 3rd at the 145 pound weight class.  Jeremiah Sistek came in 3rd at 120 pounds getting caught in a spladle that he will learn how to defend.  Chris Wortmann also came in 3rd place as well at the 160 pound weight class.  Austin Sloger placed 4th at 106.

Bishop Neumann Invite Results for Millard South JV

106 – Dominic DeLoa (30-8) placed 1st and scored 21.00 team points.

   Round 2 – Dominic DeLoa (Millard South JV) 30-8 won by fall over Eli Wegrzyn (Lincoln Christian) 9-22 (Fall 0:28)

   Round 3 – Dominic DeLoa (Millard South JV) 30-8 won by major decision over Nicholas Asche (Omaha Concordia) 10-9 (MD 15-5)

   Round 4 – Dominic DeLoa (Millard South JV) 30-8 won by fall over Daniel Tworak (Columbus Scotus) 17-13 (Fall 2:47)

   Round 5 – Dominic DeLoa (Millard South JV) 30-8 won by fall over Austin Sloger (Millard South JV) 17-14 (Fall 1:32)

 

106 – Austin Sloger (17-14) placed 4th.

   Round 1 – Daniel Tworak (Columbus Scotus) 17-13 won by fall over Austin Sloger (Millard South JV) 17-14 (Fall 5:01)

   Round 2 – Nicholas Asche (Omaha Concordia) 10-9 won by fall over Austin Sloger (Millard South JV) 17-14 (Fall 4:59)

   Round 4 – Austin Sloger (Millard South JV) 17-14 won by fall over Eli Wegrzyn (Lincoln Christian) 9-22 (Fall 0:39)

   Round 5 – Dominic DeLoa (Millard South JV) 30-8 won by fall over Austin Sloger (Millard South JV) 17-14 (Fall 1:32)

 

113 – Garrett Carbullido (31-3) placed 1st and scored 22.00 team points.

   Round 2 – Garrett Carbullido (Millard South JV) 31-3 won by fall over Jeremy Ullman (Lincoln Pius X) 0-14 (Fall 1:50)

   Round 3 – Garrett Carbullido (Millard South JV) 31-3 won by fall over Conner Gries (Lincoln Pius X) 3-20 (Fall 1:24)

   Round 4 – Garrett Carbullido (Millard South JV) 31-3 won by fall over Jacob Weyers (Columbus Scotus) 14-25 (Fall 4:23)

   Round 5 – Garrett Carbullido (Millard South JV) 31-3 won by fall over Tyler Kelly (Millard West JV) 18-8 (Fall 0:17)

 

120 – Justin Jeanette (22-3) placed 1st and scored 20.00 team points.

   Round 1 – Justin Jeanette (Millard South JV) 22-3 received a bye () (Bye)

   Round 2 – Justin Jeanette (Millard South JV) 22-3 won by fall over Christian Edwards (Lincoln Lutheran) 5-20 (Fall 0:32)

   Round 3 – Justin Jeanette (Millard South JV) 22-3 won by major decision over Colby Gilson (Columbus Scotus) 16-23 (MD 14-2)

   Championship Bracket – Justin Jeanette (Millard South JV) 22-3 won by fall over Blake Mckune (Millard West JV) 16-13 (Fall 0:54)

   1st Place Match – Justin Jeanette (Millard South JV) 22-3 won by major decision over Colby Gilson (Columbus Scotus) 16-23 (MD 16-5)

 

120 – Jeremiah Sistek (32-17) placed 3rd.

   Round 1 – Jeremiah Sistek (Millard South JV) 32-17 won by fall over Seth Williams (Omaha Concordia) 2-11 (Fall 2:33)

   Round 2 – Jeremiah Sistek (Millard South JV) 32-17 won by fall over Brock Clarke (Columbus Scotus) 6-17 (Fall 4:00)

   Round 3 – Jeremiah Sistek (Millard South JV) 32-17 won by decision over Blake Mckune (Millard West JV) 16-13 (Dec 8-3)

   Championship Bracket – Colby Gilson (Columbus Scotus) 16-23 won by fall over Jeremiah Sistek (Millard South JV) 32-17 (Fall 5:09)

   3rd Place Match – Jeremiah Sistek (Millard South JV) 32-17 won by forfeit over Blake Mckune (Millard West JV) 16-13 (For.)

 

126 – Garrett Mandolfo (19-12) placed 2nd and scored 16.00 team points.

   Round 1 – Garrett Mandolfo (Millard South JV) 19-12 won by fall over Landen Montanio (Bishop Neumann) 9-11 (Fall 4:00)

   Round 2 – Max Revers (Omaha Concordia) 10-9 won by fall over Garrett Mandolfo (Millard South JV) 19-12 (Fall 3:17)

   Round 4 – Garrett Mandolfo (Millard South JV) 19-12 won by fall over Alexander Langewisch (Lincoln Lutheran) 5-16 (Fall 1:54)

   Round 5 – Garrett Mandolfo (Millard South JV) 19-12 won by fall over Ryan Choquette (Millard West JV) 12-5 (Fall 0:38)

 

132 – Jace Caniglia (25-0) placed 1st and scored 20.00 team points.

   Round 2 – Jace Caniglia (Millard South JV) 25-0 won by fall over Matthew Irwin (Lincoln Lutheran) 2-13 (Fall 0:28)

   Round 3 – Jace Caniglia (Millard South JV) 25-0 won by fall over Caleb Matlock (Omaha Concordia) 4-10 (Fall 0:50)

   Round 4 – Jace Caniglia (Millard South JV) 25-0 won by fall over Dylan Weeter (Millard West JV) 11-7 (Fall 1:50)

   Round 5 – Jace Caniglia (Millard South JV) 25-0 won by decision over Max Hohn (Bishop Neumann) 30-9 (Dec 1-0)

 

138 – Garett Svoboda (24-3) placed 2nd and scored 15.00 team points.

   Round 1 – Garett Svoboda (Millard South JV) 24-3 received a bye () (Bye)

   Round 2 – Garett Svoboda (Millard South JV) 24-3 won by fall over Cesar Hernandez (Lincoln Pius X) 5-12 (Fall 0:34)

   Round 3 – Garett Svoboda (Millard South JV) 24-3 won by major decision over Nathanael Wegrzyn (Lincoln Christian) 29-16 (MD 16-3)

   Championship Bracket – Garett Svoboda (Millard South JV) 24-3 won by fall over Tom Silknitter (Millard West JV) 14-8 (Fall 1:50)

   1st Place Match – Luke Haberman (Bishop Neumann) 33-7 won by decision over Garett Svoboda (Millard South JV) 24-3 (Dec 7-3)

 

145 – Seth Rakes (13-12) placed 3rd and scored 34.00 team points.

   Round 1 – Seth Rakes (Millard South JV) 13-12 received a bye () (Bye)

   Round 2 – Seth Rakes (Millard South JV) 13-12 received a bye () (Bye)

   Round 3 – Seth Rakes (Millard South JV) 13-12 won by fall over Kyle Dolan (Lincoln Pius X) 13-14 (Fall 2:00)

   Championship Bracket – Ian Ingwersen (Bishop Neumann) 31-11 won by fall over Seth Rakes (Millard South JV) 13-12 (Fall 1:09)

   3rd Place Match – Seth Rakes (Millard South JV) 13-12 won by fall over Weston Dietsch (Millard West JV) 18-10 (Fall 2:23)

 

152 – Alfonso Cunningham (32-6) placed 1st and scored 23.50 team points.

   Round 1 – Alfonso Cunningham (Millard South JV) 32-6 won by fall over Bobby Hageman (Bishop Neumann) 4-15 (Fall 0:53)

   Round 2 – Alfonso Cunningham (Millard South JV) 32-6 won by fall over Evan Sliva (Columbus Scotus) 7-15 (Fall 4:46)

   Round 3 – Alfonso Cunningham (Millard South JV) 32-6 won by fall over Tyler Wooldridge (Lincoln Christian) 7-21 (Fall 1:12)

   Championship Bracket – Alfonso Cunningham (Millard South JV) 32-6 won by tech fall over Joseph Admiraal (Lincoln Lutheran) 9-16 (TF-1.5 6:00 (22-5))

   1st Place Match – Alfonso Cunningham (Millard South JV) 32-6 won by fall over Thadd Wegrzyn (Lincoln Christian) 13-7 (Fall 5:25)

 

160 – Chris Wortman (18-12) placed 3rd and scored 9.00 team points.

   Round 1 – Calvin Caneva (Lincoln Christian) 27-15 won by fall over Chris Wortman (Millard South JV) 18-12 (Fall 3:26)

   Round 3 – Chris Wortman (Millard South JV) 18-12 won by decision over Piersen Adamson (Millard West JV) 17-19 (Dec 8-1)

   Round 4 – Andrew Hart (Bishop Neumann) 38-8 won by fall over Chris Wortman (Millard South JV) 18-12 (Fall 5:13)

   Round 5 – Chris Wortman (Millard South JV) 18-12 won by fall over Caleb Hobelman (Lincoln Pius X) 13-13 (Fall 0:53)

 

170 – Garrett Grossman (2-2) placed 5th and scored 4.00 team points.

   Round 1 – Tristan Cloyed (Bishop Neumann) 36-9 won by fall over Garrett Grossman (Millard South JV) 2-2 (Fall 3:30)

   Round 2 – Garrett Grossman (Millard South JV) 2-2 received a bye () (Bye)

   Round 3 – David Rameriz (Lincoln Pius X) 11-15 won by fall over Garrett Grossman (Millard South JV) 2-2 (Fall 5:14)

   Consolation Bracket – Garrett Grossman (Millard South JV) 2-2 won by fall over John Klement (Bishop Neumann) 2-22 (Fall 1:48)

   5th Place Match – Garrett Grossman (Millard South JV) 2-2 won by fall over Evan Rich (Lincoln Lutheran) 4-16 (Fall 3:19)

 

182 – Gavin Peitzmeier (29-11) placed 1st and scored 23.00 team points.

   Round 1 – Gavin Peitzmeier (Millard South JV) 29-11 won by fall over Dalton Paxton (Lincoln Lutheran) 3-24 (Fall 0:47)

   Round 2 – Gavin Peitzmeier (Millard South JV) 29-11 won by fall over Anton Kerrigan (Lincoln Pius X) 6-10 (Fall 2:46)

   Round 3 – Gavin Peitzmeier (Millard South JV) 29-11 won by fall over Jon Matulka (Bishop Neumann) 26-17 (Fall 0:30)

   Championship Bracket – Gavin Peitzmeier (Millard South JV) 29-11 won by fall over Peter Driewer (Lincoln Pius X) 11-11 (Fall 1:27)

   1st Place Match – Gavin Peitzmeier (Millard South JV) 29-11 won by major decision over Luke Fairbanks (Bishop Neumann) 17-7 (MD 12-2)

 

195 – Krew Tran (29-9) placed 2nd and scored 14.00 team points.

   Round 2 – Krew Tran (Millard South JV) 29-9 won by fall over Dawson Schweretfeger (Lincoln Pius X) 1-19 (Fall 1:05)

   Round 3 – Krew Tran (Millard South JV) 29-9 won by decision over Jacob Wendland (Lincoln Lutheran) 11-13 (Dec 9-7)

   Round 4 – Krew Tran (Millard South JV) 29-9 won by fall over Braydon Cundiff (Millard West JV) 16-14 (Fall 4:30)

   Round 5 – Conrad Sander (Bishop Neumann) 20-13 won by fall over Krew Tran (Millard South JV) 29-9 (Fall 3:58)

 

Pictures by Mark Peitzmeier

IMG_2948 IMG_2962 IMG_2969 IMG_2970 IMG_2979 IMG_2988 IMG_2994 IMG_3035 IMG_3047 IMG_3050 IMG_3068 IMG_3078 IMG_3084 IMG_3090 IMG_3101 IMG_3106 IMG_3108 IMG_3125 IMG_3134 IMG_3147 IMG_3159 IMG_3179 IMG_3203 IMG_3214 IMG_3248 IMG_3273 IMG_3280 IMG_3281 IMG_3290 IMG_3295 IMG_3300 IMG_3306 IMG_3308 IMG_3349 IMG_3351 IMG_3393 IMG_3420 IMG_3440 IMG_3448 IMG_3458 IMG_3526 IMG_3535 IMG_3566 IMG_3596 IMG_3634 IMG_3649 IMG_3665 IMG_3677 IMG_3720 IMG_3725 IMG_3733 IMG_3742 IMG_3773 IMG_3781 IMG_3786 IMG_3811 IMG_3829 IMG_3830 IMG_3845 IMG_3880 IMG_3885 IMG_3899 IMG_3904 IMG_3906 IMG_3918 IMG_3945 IMG_3950 IMG_3972 IMG_3981 IMG_3983 IMG_4008 IMG_4009 IMG_4016 IMG_4020 IMG_4028 IMG_4072 IMG_4097 IMG_4105 IMG_4111 IMG_4116 IMG_4118 IMG_4128 IMG_4152 IMG_4172 IMG_4179 IMG_4183 IMG_4190 IMG_4195 IMG_4234 IMG_4243 IMG_4256 IMG_4280 IMG_4290 IMG_4304 IMG_4309 IMG_4315 IMG_4320 IMG_4345 IMG_4354 IMG_4362 IMG_4373 IMG_4405 IMG_4449 IMG_4453 IMG_4470 IMG_4473 IMG_4494 IMG_4495 IMG_4504 IMG_4508 IMG_4514 IMG_4520 IMG_4536 IMG_4548 IMG_4561 IMG_4563 IMG_4565 IMG_4567 IMG_4573 IMG_4577 IMG_4588 IMG_4593 IMG_4607 IMG_4623 IMG_4662 IMG_4720 IMG_4728 IMG_4729 IMG_4732 IMG_4736 IMG_4766 IMG_4770 IMG_4777 IMG_4779 IMG_4788

 

Pictures by Coach Sistek

IMG_1897 IMG_1899 IMG_1900 IMG_1901 IMG_1902 IMG_1903 IMG_1904 IMG_1905 IMG_1906 IMG_1907 IMG_1908 IMG_1909 IMG_1910 IMG_1911 IMG_1913 IMG_1914 IMG_1915 IMG_1916 IMG_1917 IMG_1918 IMG_1919 IMG_1920 IMG_1922 IMG_1923 IMG_1924 IMG_1925 IMG_1926 IMG_1927 IMG_1928 IMG_1929 IMG_1930 IMG_1931 IMG_1932 IMG_1933 IMG_1934 IMG_1936 IMG_1937 IMG_1939 IMG_1941 IMG_1942 IMG_1943 IMG_1945 IMG_1947 IMG_1948 IMG_1949 IMG_1950 IMG_1952 IMG_1953 IMG_1954 IMG_1955 IMG_1957 IMG_1958 IMG_1959 IMG_1960 IMG_1961 IMG_1962 IMG_1963 IMG_1964 IMG_1965 IMG_1966 IMG_1967 IMG_1970 IMG_1971 IMG_1972 IMG_1973 IMG_1974 IMG_1975 IMG_1976 IMG_1977 IMG_1978 IMG_1979 IMG_1980 IMG_1981 IMG_1982 IMG_1983 IMG_1984 IMG_1985 IMG_1986 IMG_1987 IMG_1988 IMG_1989 IMG_1990 IMG_1991 IMG_1992 IMG_1993 IMG_1994 IMG_1995 IMG_1996 IMG_1997 IMG_1998 IMG_1999 IMG_2001 IMG_2002 IMG_2003 IMG_2004 IMG_2005 IMG_2006 IMG_2007 IMG_2008 IMG_2009 IMG_2010 IMG_2011 IMG_2012 IMG_2014 IMG_2018 IMG_2021 IMG_2022 IMG_2023 IMG_2025 IMG_2026 IMG_2027 IMG_2028 IMG_2029 IMG_2030 IMG_2031 IMG_2032 IMG_2033 IMG_2034 IMG_2035