Millard South Wrestling Banquet
02/13/2018
NSAA State Dual Championships
03/07/2018
Show all

Districts Recap

On Saturday, February 10th, 2018, the Patriots traveled to North Platte for districts A-3.  In what would prove to be the toughest of the four districts, A-3 had 5 teams ranked in the top 10 of the team rankings.  

Wrestling down a man because of an illness, the Patriots were able to push 11 wrestlers through to the State tournament in Omaha at the CenturyLink Center on February 15th-17th.  Coach Olson had this so to say before the tournament about his starting 138 pounder, “Losing Blake [Smith] to an illness was terrible news.  He has worked so hard this year, and it was very sad that he couldn’t make the trip with the team.  He definitely would have scored so bonus points for our team!”  

Coach Meneely was pleased with the seeds before wrestling began.  “I knew that it was going to be tough for Alex [Vacha] to punch his ticket to State coming from the 4th seed because we have had some tough battles with the Burke kid.  Everyone else had a favorable draw to earn a spot in the State tournament.”

After losing some close matches, that could have gone either way, the Patriots ended up in 3rd place as a team and finished with 11 qualifiers – 1 behind team champion, Columbus.  “Columbus wrestled very well today,” Coach Olson said.  “Their coach really has done a great job getting them ready to compete.  I was really hoping to catch Burke in the team race, but they won a few more close matches than we did.”

Although being disappointed in the final team standings, Coach Meneely was more than pleased with how the team performed.  “Being in the toughest district in the State, I was really happy to put 5 guys in the finals, and bring 6 more through the back side.  Gavin and Garett really stepped up to win a district Championship!  Blake and Isaac were 1 move away from winning their own district Championship.”  

 

Individual Results:

106 – Caleb Coyle (47-4) placed 2nd and scored 16.50 team points.

113 – Blake Jackson (47-5) placed 2nd and scored 15.50 team points.

120 – Conor Knopick (47-2) placed 3rd and scored 11.50 team points.

126 – Garrett Carbullido (32-13) placed 4th and scored 11.00 team points.

132 – Alex Vacha (35-16) went 0-2

138 – Shane Quandt (2-5) went 0-2

145 – Garett Svoboda (44-7) placed 1st and scored 22.00 team points.

152 – Alfonso Cunningham (28-10) went 1-2

160 – Isaac Trumble (50-1) placed 2nd and scored 18.00 team points.

170 – Josh Trumble (30-16) placed 4th and scored 9.50 team points.

182 – Krew Tran (29-20) placed 4th and scored 6.00 team points.

195 – Chris Wortman (34-19) placed 4th and scored 9.00 team points.

220 – Gavin Peitzmeier (47-4) placed 1st and scored 22.00 team points.

285 – Jake Mayville (29-21) placed 4th and scored 8.00 team points.

Team Results:

 

Place Team Score Qualifiers
1. Columbus 188.0 12
2. Burke 171.5 9
3. Millard South 151.0 11
4. Papillion-LaVista South 128.5 8
5. North Platte 94.5 7
6. Central 85.5 4
7. Lincoln Northeast 56.0 3
8. Lincoln North Star 39.0 2