Gross Catholic JV Invite
12/03/2018
Elkhorn South Varsity Dual Recap – 12/4/2018
12/11/2018
Show all

73rd Annual Vern Ekfelt Invitational

73rd Annual Vern Ekfelt Invitational

On Saturday, December 1st, 2018, the Patriots were slated to go to the Sgt. Bluffs Invitational.  Because of the weather, that tournament was cancelled in the morning on the day before. Coach Olson made a few calls and was granted access into the Vern Ekfelt tournament at Omaha North.  The round-robin tournament was the perfect thing for the Patriots and their first tournament of the year.

Other new additions to the tournament were Papillion-LaVista and Plattsmouth.  They joined Bellevue East, Creighton Prep, Omaha North, Omaha South, and Tri Center, IA. The Patriots walked away with the team title by a score of 257-170 over Papio.  Final team scores were as follow:

  1. Millard South – 257
  2. Papillion-LaVista – 170
  3. Plattsmouth – 143
  4. Bellevue East – 140
  5. Creighton Prep – 131
  6. Tri-Center, IA – 68
  7. Omaha South – 48
  8. Omaha North – 28

The Patriots did what they do best…PIN…all throughout the tournament.  The Trumble brothers each went 5-0 with 5 PINS while Alex Vacha won all 4 of his matches by PIN.  Altogether, the Patriots accumulated 31 pins, which was 6 more than Bellevue East to lead the field.  The Patriots have a HOME dual against Elkhorn South on December 4th before attending the Council Bluffs Classic on December 7th and 8th.  

Individual results are as follows:

106-Caleb Coyle (4-1) placed 2nd and scored 19.5 team points.

  • Round 1 – won by tech fall over Cael Nielsen (Plattsmouth) (TF-1.5 2:24 (23-7))
  • Round 2 – won by fall over Francisco Becerra (Creighton Prep) (Fall 1:54)
  • Round 3 – won by fall over Ben Kroeger (Papillion-La Vista) (Fall 3:55)
  • Round 4 – won by fall over Taylor Conn (Tri-Center) (Fall 0:58)
  • Round 5 – lost by decision to Gabe Grice (Bellevue East) (Dec 7-1)

113-Blake Jackson (4-1) placed 2nd and scored 16.5 team points.

  • Round 1 – won by fall over Denilson Trinidad (Omaha South) (Fall 1:44)
  • Round 2 – won by major decision over Nate Sanchez (Creighton Prep) (MD 11-3)
  • Round 3 – won by tech fall over Dominic Cherek (Plattsmouth)  (TF-1.5 4:27 (25-6))
  • Round 4 – won by decision over Jordan Bobier (Papillion-La Vista) (Dec 10-5)
  • Round 5 – lost by fall to Garrett Grice (Bellevue East) (Fall 1:41)

120-Garrett Carbullido (4-1) placed 2nd and scored 18.0 team points.

  • Round 1 – won by fall over Dashawn Greer (Omaha North) (Fall 3:05)
  • Round 2 – won by fall over Jacob Francois (Bellevue East) (Fall 0:42)
  • Round 3 – won by decision over Ian Rudner (Papillion-La Vista) (Dec 13-8)
  • Championship Bracket – won by decision over Jaden Overman (Creighton Prep)  (Dec 6-0)
  • 1st Place Match – lost by decision to Ian Rudner (Papillion-La Vista) (Dec 12-6)

126-Conor Knopick (5-0) placed 1st and scored 23.0 team points.

  • Round 1 – won by tech fall over Marcus Lee (Omaha North) (TF-1.5 3:04 (17-1))
  • Round 2 – won by tech fall over Josh Richardson (Papillion-La Vista) (TF-1.5 4:54 (21-6))
  • Round 3 – won by fall over John Moulton (Creighton Prep) (Fall 0:50)
  • Round 4 – won by fall over Schuyler Kurtzoba (Tri-Center) (Fall 1:07)
  • Round 5 – won by decision over Daniel DeRosier (Bellevue East) (Dec 4-2)

132-Antrell Taylor (5-0) placed 1st and scored 22.5 team points.

  • Round 1 – won by tech fall over Luc Veasman (Creighton Prep) (TF-1.5 2:56 (18-2))
  • Round 2 – won by decision over Brock Bashus (Plattsmouth) (Dec 13-6)
  • Round 3 – won by tech fall over Caelan Hester (Bellevue East) (TF-1.5 2:45 (22-3))
  • Championship Bracket – won by tech fall over Dylon Wegner (Omaha North) (TF-1.5 2:56 (22-7))
  • 1st Place Match – won by decision over Nolan Niemiec (Papillion-La Vista) (Dec 3-2)

138-Tyler Antoniak (4-0) placed 1st and scored 19.5 team points.

  • Round 1 – won by decision over Josh Colgrove (Plattsmouth) (Dec 4-1)
  • Round 2 – won by tech fall over Collin Mutzenberger (Bellevue East) (TF-1.5 6:00 (18-2))
  • Round 4 – won by fall over Ashton McDermott (Tri-Center) (Fall 0:28)
  • Round 5 – won by decision over Sam Maloley (Creighton Prep) (Dec 8-3)

145-Shane Quandt (3-2) placed 3rd and scored 12.0 team points.

  • Round 1 – lost by decision to Zach Nielsen (Plattsmouth) (Dec 7-1)
  • Round 2 – won by major decision over Gavin Zurcher (Bellevue East) (MD 14-3)
  • Round 3 – won by fall over Dayton Bailey (Omaha North) (Fall 1:23)
  • Championship Bracket – lost by fall to Creighton Baughman (Papillion-La Vista) (Fall 0:27)
  • 3rd Place Match – won by decision over Trevor Nelson (Tri-Center) (Dec 8-2)

152-Alex Vacha (4-1) placed 2nd and scored 22.0 team points.

  • Round 1 – won by fall over Ashton Evans (Bellevue East) (Fall 0:46)
  • Round 2 – won by fall over Breckan Freeberg (Tri-Center) (Fall 3:03)
  • Round 3 – won by fall over Angel Arcos (Creighton Prep) (Fall 2:19)
  • Championship Bracket – won by fall over Caleb Laney (Plattsmouth) (Fall 1:38)
  • 1st Place Match – lost by decision to Cole Price (Papillion-La Vista) (Dec 10-4)

160-Isaiah Jackson (2-2) placed 3rd and scored 12.0 team points.

  • Round 1 – won by major decision over Clay Skinner (Bellevue East) (MD 11-1)
  • Round 2 – lost by fall to Bryson Freeberg (Tri-Center) (Fall 1:13)
  • Round 3 – lost by decision to Dominic Fate (Creighton Prep) (Dec 8-2)
  • Round 4 – won by fall over Travis Powers (Papillion-La Vista) (Fall 4:35)

170-Krew Tran (4-1) placed 2nd and scored 15.0 team points.

  • Round 1 – lost by decision to Jayden Wooten (Plattsmouth) (Dec 7-3)
  • Round 2 – won by major decision over Jake Koory (Papillion-La Vista) (MD 22-10)
  • Round 3 – won by decision over Michael Adams (Creighton Prep) (Dec 8-1)
  • Round 4 – won by fall over Christiano Barrientos (Omaha South) 2-3 (Fall 0:55)
  • Round 5 – won in sudden victory – 1 over James Larson (Bellevue East) (SV-1 11-9)

182-Isaac Trumble (5-0) placed 1st and scored 28.0 team points.

  • Round 1 – won by fall over Carson Maas (Papillion-La Vista) (Fall 1:23)
  • Round 2 – won by fall over Luke Hundtofte (Tri-Center) (Fall 0:13)
  • Round 3 – won by fall over Nick Mundt (Creighton Prep) (Fall 0:27)
  • Championship Bracket – won by fall over Mathew Powley (Bellevue East) (Fall 0:12)
  • 1st Place Match – won by fall over Carson Maas (Papillion-La Vista) (Fall 0:32)

195-Josh Trumble (5-0) placed 1st and scored 28.0 team points.

  • Round 1 – won by fall over Bryent Barthuly (Papillion-La Vista) (Fall 2:32)
  • Round 2 – won by fall over Trey Edmonds (Plattsmouth) (Fall 0:49)
  • Round 3 – won by fall over Dalton Hike (Bellevue East) (Fall 0:36)
  • Championship Bracket – won by fall over Andres Benito Garcia (Omaha South) (Fall 1:54)
  • 1st Place Match – won by fall over Xavier Vaughn (Creighton Prep) (Fall 3:46)

220-Gavin Peitzmeier (4-1) placed 3rd and scored 16.0 team points.

  • Round 1 – won by fall over Wolfe Bonewell (Papillion-La Vista) (Fall 0:35)
  • Round 2 – won by fall over Michael Palmquist (Bellevue East) (Fall 1:36)
  • Round 3 – won by major decision over Mikey Vasquez (Omaha South) (MD 11-1)
  • Championship Bracket – lost by decision to Devin Pfeifer (Plattsmouth) won in sudden victory – 1 SV-1 8-6)
  • 3rd Place Match – won by fall over Mikey Vasquez (Omaha South) 2-3 (Fall 1:21)

285-Chris Wortman (2-2) placed 5th and scored 5.0 team points.

  • Round 1 – lost by fall to Alex Audesmore (Tri-Center) (Fall 1:40)
  • Round 2 – won by fall over Daniel Benito-Garcia (Omaha South) (Fall 1:56)
  • Round 3 – lost by fall to Trevor Nielsen (Plattsmouth) (Fall 4:20)
  • Consolation Bracket – Chris Wortman (Millard South) 2-2 received a bye () (Bye)
  • 5th Place Match – fall over Isiah Guzman (Omaha North) (Fall 0:24)