Millard South     1st place     10-0

Sat RR Pool A1 – Millard South
Match #1 Round 1: Millard South defeated Field Kinley 78-6
106 – Nathan Rodriguez (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Austin Coufal (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Ryan Kostszewa (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Ben Richling (Millard South) over Keegan Deenihan (Field Kinley) Fall 1:14
132 – Chad Davison (Millard South) over Bryce Kimmel (Field Kinley) Fall 1:20
138 – Isaac DeLoa (Millard South) over Christian Foulk (Field Kinley) Fall 0:42
145 – Spencer Phillips (Field Kinley) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Dayton Rojas (Millard South) over Tanner Vaughn (Field Kinley) Fall 0:52
160 – Gavyn Angerman (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Roger Faust (Millard South) over Ryan Tracy (Field Kinley) Fall 0:41
182 – Anthony Cloyd (Millard South) over Chris Roeder (Field Kinley) Fall 0:07
195 – Grant Collins (Millard South) over Grant Newton (Field Kinley) Fall 4:13
220 – Mark Tompsett (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Terry Jeub (Millard South) over Nick Noland (Field Kinley) Fall 0:12

Match #2 Round 2: Millard South defeated Cozad 54-21
132 – Brian Messersmith (Cozad) over Chad Davison (Millard South) Fall 3:35
138 – Isaac DeLoa (Millard South) over Clay Trejo (Cozad) Dec 7-5
145 – Cameron Griffis (Cozad) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Junior Escamilla (Cozad) over Dayton Rojas (Millard South) Fall 1:04
160 – Gavyn Angerman (Millard South) over Saige Valenzuela (Cozad) Fall 1:09
170 – Roger Faust (Millard South) over Wyatt Schutte (Cozad) Fall 1:01
182 – Anthony Cloyd (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Coty Watson (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Alex Boryca (Cozad) over Mark Tompsett (Millard South) Dec 9-5
285 – Terry Jeub (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Nathan Rodriguez (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Austin Coufal (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Ryan Kostszewa (Millard South) over Kolton Heinz (Cozad) Fall 1:06
126 – Ben Richling (Millard South) over Jacob Hoffman (Cozad) Dec 7-2

Match #3 Round 5: Millard South defeated Blue Valley West 69-6
106 – Nathan Rodriguez (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Austin Coufal (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Ryan Kostszewa (Millard South) over Logan Mueller (Blue Valley West) Fall 2:47
126 – Ben Richling (Millard South) over Ryan Madden (Blue Valley West) Fall 1:41
132 – Chad Davison (Millard South) over Sam Grandon (Blue Valley West) Dec 5-4
138 – Isaac DeLoa (Millard South) over Carson Schram (Blue Valley West) Fall 0:46
145 – Parker McGuire (Blue Valley West) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Tyler Calder (Millard South) over Luke Wassel (Blue Valley West) Dec 7-6
160 – Gavyn Angerman (Millard South) over Jake Schram (Blue Valley West) Dec 13-7
170 – Roger Faust (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Anthony Cloyd (Millard South) over Shane Greiner (Blue Valley West) Fall 0:22
195 – Coty Watson (Millard South) over Drew Fancher (Blue Valley West) Fall 1:13
220 – Mark Tompsett (Millard South) over Ahmad Qarini (Blue Valley West) Fall 5:56
285 – Terry Jeub (Millard South) over Chall Jenkins (Blue Valley West) Fall 5:28

Fri RR Pool B – Millard South
Match #1 Round 1: Millard South defeated Norfolk 44-16
106 – Nathan Rodriguez (Millard South) over Dylan Grey (Norfolk) Dec 3-1
113 – Austin Coufal (Millard South) over Alex Phipps (Norfolk) Fall 4:51
120 – Ryan Kostszewa (Millard South) over TeJai Clausen (Norfolk) Fall 1:24
126 – Ben Richling (Millard South) over Brady Fister (Norfolk) Dec 8-2
132 – Connor Olin (Millard South) over Isaac Kleinscmit (Norfolk) Fall 1:07
138 – Isaac DeLoa (Millard South) over Caleb Licking (Norfolk) Dec 13-6
145 – Alex Mendez (Millard South) over Avery Alder (Norfolk) TF 19-2
152 – Tyler Calder (Millard South) over Nathaniel Kathol (Norfolk) Maj 14-5
160 – Connor Neal (Norfolk) over Gavyn Angerman (Millard South) Maj 13-1
170 – Landen Thieman (Norfolk) over Roger Faust (Millard South) Dec 8-1
182 – Anthony Cloyd (Millard South) over Andrew Licking (Norfolk) TF 15-0
195 – Kyle Temple (Norfolk) over Grant Collins (Millard South) Fall 3:34
220 – Mark Tompsett (Millard South) over Shane Kalin (Norfolk) Dec 7-2
285 – Christian Hernandez-DeHorta (Norfolk) over Terry Jeub (Millard South) Dec 6-3

Match #2 Round 2: Millard South defeated Gothenburg 74-6
106 – Nathan Rodriguez (Millard South) over Bryce Larson (Gothenburg) Maj 12-2
113 – Austin Coufal (Millard South) over Quinten Fair (Gothenburg) Fall 1:41
120 – Ryan Kostszewa (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Ben Richling (Millard South) over Kaiden Dorsey (Gothenburg) Maj 12-0
132 – Chad Davison (Millard South) over Dirk Earll (Gothenburg) Fall 1:28
138 – Isaac DeLoa (Millard South) over Talbot Buchholz (Gothenburg) Fall 0:21
145 – Alex Mendez (Millard South) over Jayden Miller (Gothenburg) Fall 2:46
152 – Dayton Rojas (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Gavyn Angerman (Millard South) over Keyan Anderson (Gothenburg) Fall 0:25
170 – Skyler Kottwitz (Gothenburg) over Roger Faust (Millard South) Fall 1:03
182 – Anthony Cloyd (Millard South) over Tyson Miller (Gothenburg) Fall 0:51
195 – Grant Collins (Millard South) over Tyler Miller (Gothenburg) Fall 1:10
220 – Mark Tompsett (Millard South) over Chad Schmiett (Gothenburg) Fall 0:50
285 – Terry Jeub (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3 Round 3: Millard South defeated York 47-15
106 – Nathan Rodriguez (Millard South) over Deven Smith (York) Fall 1:48
113 – Jesse Harlow (York) over Austin Coufal (Millard South) Fall 1:24
120 – Ryan Kostszewa (Millard South) over Teagan Thorell (York) Fall 0:45
126 – Ben Richling (Millard South) over Devin Knight (York) UTB 8-7
132 – Anthony Red (York) over Connor Olin (Millard South) Dec 5-1
138 – Isaac DeLoa (Millard South) over Jaxon Gassman (York) Fall 2:32
145 – Alex Mendez (Millard South) over Hayden Robb (York) TF 17-2
152 – Tyler Calder (Millard South) over Jameson Nickels (York) Dec 8-5
160 – Gavyn Angerman (Millard South) over Troy Taylor (York) Dec 6-4
170 – Roger Faust (Millard South) over Braden Knight (York) Dec 5-2
182 – Anthony Cloyd (Millard South) over Jamison Vanderheiden (York) Fall 0:56
195 – Chandler Brayton (York) over Coty Watson (Millard South) Dec 7-6
220 – Mark Tompsett (Millard South) over Marvin Lazo (York) Fall 2:22
285 – Ronaldo Trevino (York) over Terry Jeub (Millard South) Dec 8-2

Match #4 Round 4: Millard South defeated Malcolm 60-15
195 – Coty Watson (Millard South) over Graham Moody (Malcolm) Fall 0:34
220 – Mark Tompsett (Millard South) over Jared Eucker (Malcolm) Fall 2:29
285 – Terry Jeub (Millard South) over Jesse Blaser (Malcolm) Fall 0:51
106 – Austin Coufal (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Nathan Rodriguez (Millard South) over Taren Wattier (Malcolm) Fall 1:01
120 – Ryan Kostszewa (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Ben Richling (Millard South) over Austin Glause (Malcolm) Fall 5:22
132 – Dustin Monroe (Malcolm) over Chad Davison (Millard South) Dec 1-0
138 – Isaac DeLoa (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Alex Mendez (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Jordan Redler (Malcolm) over Tyler Calder (Millard South) MFF
160 – Jake Roberts (Malcolm) over Gavyn Angerman (Millard South) Dec 6-4
170 – Ben Dostal (Malcolm) over Roger Faust (Millard South) Dec 6-2
182 – Anthony Cloyd (Millard South) over Caleb Ward (Malcolm) Fall 0:28

Match #5 Round 5: Millard South defeated Omaha Bryan 81-0
106 – Austin Coufal (Millard South) over Bladen Kendall (Omaha Bryan) Fall 1:37
113 – Nathan Rodriguez (Millard South) over Ryan McCann (Omaha Bryan) TF 17-1
120 – Ryan Kostszewa (Millard South) received a bye.
126 – Ben Richling (Millard South) over Abdi Abdi (Omaha Bryan) Fall 0:39
132 – Chad Davison (Millard South) over Brandon Shanahan (Omaha Bryan) Fall 0:58
138 – Isaac DeLoa (Millard South) over Leandro Ramirez (Omaha Bryan) Fall 2:48
145 – Alex Mendez (Millard South) over Tyler Nielsen (Omaha Bryan) Fall 3:58
152 – Dayton Rojas (Millard South) over Chad Miller (Omaha Bryan) Maj 13-3
160 – Gavyn Angerman (Millard South) over JB Magbanua (Omaha Bryan) Fall 1:04
170 – Roger Faust (Millard South) over Chris Martinez (Omaha Bryan) Fall 3:04
182 – Anthony Cloyd (Millard South) over Zach Gates (Omaha Bryan) Fall 2:26
195 – Grant Collins (Millard South) over Ian Hirsh (Omaha Bryan) Fall 1:00
220 – Mark Tompsett (Millard South) over Devin Lovings (Omaha Bryan) Fall 1:04
285 – Terry Jeub (Millard South) received a bye.

Match #6 Round 7: Millard South defeated High Plains Community 67-9
106 – Nathan Rodriguez (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Tyson Fate (High Plains Community) over Austin Coufal (Millard South) Dec 6-5
120 – Ryan Kostszewa (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Ben Richling (Millard South) over Hunter Sharman (High Plains Community) Fall 1:57
132 – Chad Davison (Millard South) over Bryce Wilhusen (High Plains Community) Fall 0:18
138 – Isaac DeLoa (Millard South) over Cale Bolton (High Plains Community) Fall 2:19
145 – Josh Hogan (High Plains Community) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Tyler Calder (Millard South) over Randy Church (High Plains Community) Maj 11-3
160 – Gavyn Angerman (Millard South) over Kyle Stevens (High Plains Community) Fall 0:43
170 – Roger Faust (Millard South) over Payton Stevens (High Plains Community) Fall 5:35
182 – Anthony Cloyd (Millard South) over John Beck (High Plains Community) Fall 0:12
195 – Cole Fisher (Millard South) over Matthew Pekarek (High Plains Community) Dec 5-1
220 – Mark Tompsett (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Terry Jeub (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf

Sat RR Pool D5 – Millard South is guaranteed 6th place
Match #1 Round 4: Millard South defeated David City 46-24
106 – Trent Daro (David City) over Nathan Rodriguez (Millard South) Dec 7-3
113 – Wyatt Phillips (David City) over Austin Coufal (Millard South) Fall 2:35
120 – Ryan Kostszewa (Millard South) over Michael Varela (David City) Maj 12-0
126 – Ben Richling (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Chad Davison (Millard South) over Dustin Papa (David City) Dec 11-6
138 – Isaac DeLoa (Millard South) over Kalan Zeilinger (David City) Fall 0:57
145 – Martin Phillips (David City) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Alex Mendez (Millard South) over Ryan Worm (David City) Fall 0:36
160 – Devin Prochaska (David City) over Tyler Calder (Millard South) Dec 8-3
170 – Gavyn Angerman (Millard South) over Carl McCleese (David City) Fall 1:22
182 – Joseph Varela (David City) over Cole Fisher (Millard South) Fall 1:21
195 – Anthony Cloyd (Millard South) over Wyatt Kastl (David City) Dec 7-3
220 – Mark Tompsett (Millard South) over Broderick Hoeft (David City) Fall 1:52
285 – Terry Jeub (Millard South) over Unknown (Unattached) Forf

Individual Records     Record     Pins

Nate Rodriguez            9-1     3
Austin Coufal                7-3     3
Ryan Kostszewa         10-0     4
Ben Richling                10-0     6
Chad Davison               6-2      3
Connor Olin                  1-1      1
Isaac DeLoa                10-0      7
Alex Mendez                6-0      2
Dayton Rojas                3-1     1
Ty Calder                       4-2
Gavyn Angerman         8-2     5
Roger Faust                   6-3     4
Anthony Cloyd            10-0     7
Cole Fisher                     1-1
Coty Watson                  3-1     2
Grant Collins                  3-1     3
Mark Tompsett             9-1     6  
Terry Jeub                      8-2      3

Bold Print indicates the ALL TOURNAMENT TEAM MEMBERS

Summary:

For the second straight year, the Millard South Patriots finish the Nebraska Duals with a perfect 10-0 dual
record and a first place finish. Seven Patriot Wrestlers would be named to the All Tournament team finishing
undefeated in the “B” pool. 4 wrestlers would end the tournament Undefeated. Millard South would finish with
60 pins in the tournament 12 better than O’Neill who finished with 48 total pins. No Patriot would finish with a losing
record during the tournament. Austin Coufal would move from 106 to 113 to fill in due to injury; he was able to do a great job winning 7 matches. Likewise, Chad Davison would move from 126 to 132 to fill in due to injury and he was able to bring home 6 wins.

“We definitely had to overcome some adversity to win the Nebraska Duals,” said head coach, Doug Denson. ” We lost one wrestler to injury and another to missing weight which put a lot of stress on the team on Saturday. It was nice to see the guys band together and step it up.”

“The Nebraska Duals really shows what a team is made of,” said assistant head coach, Jay Meneely. “Any time you wrestle that many times in such a short period, you have a chance to assess your team based upon how well they deal with the stress and pressure. This team did a great job!”

“lot of It’s always nice to see some different competition early in the year,” said assistant coach, Alan Marvin. “Right now our team needs mat time, and the Nebraska Duals gives us plenty of mat time. What I really like is how duals like this galvanize a time. We will come out of this stronger and better than ever.”